Team Life

Ideaport Riga blog about day-to-day life in a human centered IT company

Employee Experience jeb kā panākt, lai darbinieki neaizietu

Daudzi uzņēmumi žēlojas par to, ka ir grūti atrast labus darbiniekus un vēl grūtāk – tos paturēt. Darba devēji izmanto dažādu taktiku, pielieto netradicionālus rekrutēšanas paņēmienus, piemēram, organizējot viral kampaņas sociālajos tīklos, iekārtojot īpaši stilīgas ofisa telpas, iegādājoties modernākos gadžetus vai ofisa aprīkojumu, rīkojot greznus pasākumus utt. Bet tomēr – cilvēki dodas prom.

Mēģināsim tikt skaidrībā kopā: kāpēc tā notiek?

Employee Experience

Pētījumi rāda, ka galvenais faktors, kas ietekmē darbinieku labsajūtu, ir “atmosfēra darba vidē”. Šī “atmosfēra” ir nekas cits, kā vien personas novērojumi, sajūtas un uzskati par savu darba vietu. Runājot vienkāršāk, tie ir darbinieku iespaidi par uzņēmumu jeb Employee Experience.

Šie iespaidi sastāv no vairākiem aspektiem: darba kultūras uzņēmumā, izmantotajām tehnoloģijām, iedibinātiem biznesa procesiem, darba vietas iekārtojuma, kolēģiem un citiem aspektiem. Visam iepriekš minētajam jāveicina darbinieku izmantot pilnu savu potenciālu. Un tas ietver sevī balansu starp darbu un brīvo laiku, ļaujot justies darbiniekam fiziski un emocionāli brīvam.

Rezultātā jo apmierinātāks un piepildītāks jūsu darbinieks kļūst, jo produktīvāks un vairāk iesaistīts viņš kļūst jūsu uzņēmumā. Un tas savukārt padara uzņēmumu veiksmīgāku kopumā.

MIT Sloan Center for Information Systems Research pētījumi pierāda, ka uzņēmumi, kas pievērš uzmanību darbinieku labsajūtai, redzami uzlabojas rādītāji:

  • 2x augstāka klientu apmierinātība;
  • 2x augstākas inovācijas;
  • par 25% augstāki ienākumi.

Tas ir loģiski: ja mēs izturamies pret darbiniekiem pareizi, viņi tāpat izturēsies pret mūsu klientiem. Tas savukārt rezultēsies biznesa attīstībā un lielākos ieņēmumos. Beigu beigās – ieguvēji ir visi.

Ir atlikusi viena lieta, kas jāmēģina saprast – ko nozīmē izturēties pret darbiniekiem “pareizi”? Mēģiniet izturēties pret viņiem kā pret saviem klientiem. Jautājiet viņiem, ko jūs variet darīt viņu pilnai apmierinātībai un ņemiet vērā viņu atsauksmes. Tas ļaus jums veidot tādu atmosfēru uzņēmumā, kas ļauj justies darbiniekiem labi. Uzņēmumu, kurā darbinieki vēlēsies sevi pierādīt, un nevis tādu, kurā viņiem tas būs obligāti jādara. Uzņēmumu, kurā visi darbinieki strādā kopīgiem panākumiem.

Kam pievērst uzmanību

Pāris aspekti, kurus ir vērts pārskatīt:

  • Intervija pirms darba attiecību pārtraukšanas. Šī pēdējā saruna ar aizejošu kolēģi ir lieliska iespēja uzzināt, kāpēc cilvēks aiziet un kas tieši viņu neapmierināja uzņēmumā. Iespējams, jums likās, ka viss tiek kontrolēts un visi ir laimīgi, taču tas tā varēja arī nebūt (un jau ilgāku laiku).
  • Iniciatīvas ieteikumiem un atsauksmēm. Ir vērts par to interesēties visās darbinieka un uzņēmuma saskarsmes situācijās – rekrutēšanā, darba uzsākšanā, darba laikā, darbinieka apmācībās un pie darbinieka aiziešanas.
  • Iekšējie uzņēmuma procesi. Kā darbojas jūsu iekšējie procesi? Vai jūsu darbinieki neslīkst birokrātijā, pazeminot viņu produktivitāti un entuziasmu?
  • Mūsdienīga darba vide, kas piemērota visām darbinieku vajadzībām. Tas gluži nav tikai iegādāties dizainera radītus darba galdus (lai gan arī tas varētu būt viens no darbinieka kritērijiem komfortablai darba videi). Pievērsiet uzmanību apgaismojumam, vai tas nebūtu jāpiekoriģē vai jāmaina konceptuāli. Laba kafija un uzkodas virtuvē liek darbiniekam justies, ka par viņu rūpējas un novērtē.
  • Cilvēki. Nav nekas svarīgāks par cilvēkiem, kas strādā jūsu uzņēmumā. Jūsu uzņēmums būtībā ir jūsu cilvēki. Apdomājiet, vai jūsu uzņēmums vēl joprojām patur cilvēkus, kas rada toksisku darba vidi sev apkārt. Kāds ir jūsu process, pieņemot jaunus darbiniekus? Vai ir radīti labi apstākļi neformālām sarunām starp kolēģiem?

Mūsu pieredze

Tagad apskatīsim šos punktus, ņemot par piemēru mūsu uzņēmumu. Iespējams, mūsu pieredze ne vienmēr ir bijusi veiksmīga, taču kopumā mums ir izdevies uzturēt pozitīvu atmosfēru darba vietā. Idea Port Riga mēs vienmēr monitorējam un meklējam iespējas padarīt mūsu darbinieku dzīves ērtākas un patīkamākas. Galu galā, darbinieka attieksme pret uzņēmumu sākas ar mazumiņu.

Piemēram, mūsu darbinieki izteica vēlmi pēc jauna kafijas automāta. Tiesa, arī esošajam kafijas automātam bija savi piekritēji, kas bija pārliecināti, ka neviens cits kafijas automāts nekad nevarēs mēroties spēkiem ar esošo. Beigās mēs ieklausījāmies visos darbiniekos, un tagad mums virtuvē ir divi kafijas automāti. Tie, kuriem patika iepriekšējais kafijas automāts, jūtas, ka viņu viedoklis ir novērtēts. Otra daļa ir laimīga, ka ir apmierināta viņu vēlme pēc plašāka kafiju klāsta, un jūtas, ka par viņiem rūpējas.

Cits piemērs. Bērnu istaba. Visi saprot, ka cilvēkiem ir ne tikai darbs, bet arī ģimenes. Dažreiz ir situācijas, ka darbiniekiem nav, kur atstāt bērnu. Mēs izveidojām bērnu istabu un piedāvājām darbiniekiem šādās situācijās ņemt bērnus līdzi uz darbu. Šis ir pozitīvs notikums gan bērniem, gan viņu vecākiem – vecāki var turpināt strādāt, savukārt bērni ir priecīgi apmeklēt vecāku darba vietas, jo parasti tās priekš viņiem ir mistērija. Turklāt darbinieki sāka nest dažādas rotaļlietas un spēles uz bērnu istabu, un tagad tā ir vēl interesantāka viņu bērniem.

Birokrātija. Par šo tēmu mēs jau runājam iepriekšējos rakstos (šeit un šeit). Mēs ar nolūku veidojam mūsu iekšējos procesus tik vienkāršus un saprotamus, cik vien iespējams. Piemēram, mūsu darbinieki noraksta stundas ar pāris klikšķu palīdzību, neveltot tam piecas un vairāk minūšu.

Darba vides uzlabojumu iniciatīvas. Mūsu iekšējā sociālajā tīklā katrs darbinieks var publicēt jaunu iniciatīvu, atrast 5 piekritējus šai iniciatīvai un realizēt to par uzņēmuma līdzekļiem. Pagājušajā gadā mēs iegādājāmies virtuālās realitātes iekārtas, šogad – elektriskos skūterus, ko var izmantot jebkurš darbinieks.

IMG_8738_small

Feedback. Mēs izmantojam Bonus.ly – atlīdzību un komplimentu platformu starp kolēģiem. Šai platformā katru mēnesi darbinieks saņem 50 kristālus, lai pateiktos saviem kolēģiem. Pēc tam šos saņemtos kristālus darbinieks var izmantot, lai iegādātos pakalpojumus un balvas no mūsu uzņēmuma. Papildus parastajai uzņēmumu atribūtikai (kā mugursomas vai lietussargi) mēs piedāvājam arī iegādāties atsauksmes no uzņēmuma vadības par savu darbu vai arī apmaksātas pusdienas ar uzņēmuma vadītāju. Jā, tieši tā! Atsauksmi var nopirkt. Jūs jautāsiet, kāpēc tā? Viss ir vienkārši  -  mēs veicām aptauju starp darbiniekiem un 20% darbinieku norādīja, ka vēlētos saņemt atsauksmes biežāk nekā 1 reizi gadā. Bet  lai saprot, kad un kam vajadzīgs šis fidbeks? Tad arī mēs radījam šo iespēju. Ja kādā brīdī  jūties nedroši, vai vēlies pārliecināties, ka esi pareizajā ceļā, tad tu vari saņemt papildu atsauksmi kad tas būs tev nepieciešams.

Cilvēki. Mēs izvēlamies savus darba kolēģus ļoti uzmanīgi. Bez viņu profesionālajām spējām mēs novērtējam arī viņu spēju iekļauties kopējā kolektīvā. Šobrīd mēs esam pamanījuši dažas problēmas ar jauno darbinieku iekļaušanos darba vidē un strādājam, lai uzlabotu šo procesu.

Mēs ļoti ceram, ka mūsu pieredze palīdzēs jums izveidot patīkamāku darba atmosfēru jūsu cilvēkiem. Ir svarīgi atcerēties nepārtraukti pārskatīt darba vidi no darbinieka skatu punkta. Cīņa par talantīgākajiem darbiniekiem turpinās katru dienu, jo viņi ir uzņēmuma nākotnes panākumu atslēga.

Vai padalīsieties ar savu pieredzi?

Work That Excites Human Centered Employee Experience Our Experience

Subscribe for new posts!

Photo of Katerina Alfimova - System Analyst